Anime World

Anime world

AcasaPortalFAQInregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Steampunk
Lun Oct 02, 2017 3:32 pm Scris de Anne

» Sa numaram pana la 100
Vin Sept 29, 2017 1:01 pm Scris de Casydy

» Cate mesaje aveti?
Mier Sept 27, 2017 4:10 pm Scris de Casydy

» Castelul Surprizelor
Mier Sept 27, 2017 4:09 pm Scris de Casydy

» Batalia zodiilor
Lun Sept 25, 2017 4:28 pm Scris de Anne

» Aresteaza userul de mai sus
Lun Sept 25, 2017 4:25 pm Scris de Anne

» D.Gray-Man
Sam Sept 23, 2017 8:26 pm Scris de Anne

» Yu Yu Hakusho
Sam Sept 23, 2017 8:24 pm Scris de Anne

» Rin Yukki- Pokemon Gijinka
Sam Sept 23, 2017 4:15 pm Scris de Anne

Subiectele cele mai active
Cate mesaje aveti?
Castelul Surprizelor
Aresteaza userul de mai sus
Batalia zodiilor
Neko-neko-chi
Sugesti ceva?
Cand e ziua voastra?
Help!
Anunturi
Steampunk

Distribuiţi | 

Castelul Surprizelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Anne
Adminstrator
Adminstrator

Zodiac Zodiac : Fecioara Zodiac chinezesc Zodiac chinezesc : Mistret
Mesaje Mesaje : 31
Puncte Puncte : 71
Data nasterii Data nasterii : 08/09/1995
Data de înscriere Data de înscriere : 20/09/2017
Varsta Varsta : 22
Localizare Localizare : pe aici
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPC, RPG, anime
Stare de spirit Stare de spirit : depinde cum ma prndeti

MesajSubiect: Castelul Surprizelor   Sam Sept 23, 2017 11:10 am

Disclaimer: Toate personajele sunt fantastice, chiar daca pozele sunt cu actori/ cantareti. Nu detin niciuna din poze, dar modificarile aferente sunt facute de mine.

Introducere: Anne se lupta sa isi salveze casa, care si asa a trecut prin multe de-a lungul anilor. Gaseste ajutor in persoana unui demon si a unor oameni simpli, dar iubitori. Nu toate sunt roz si dragute si tocmai lumea ei intortochiata o sa-i faca numai probleme in incercarea de a mentine totul cat mai linistit si mai departe de probleme. Atat Anne, cat si cei care o sustin, vor trece prin multe incercari, care de care mai grele si mai greu de combatut, dar cu rabdare si inteligenta, tanara Hoffburg si toti cei din jurul ei vor sfarsii cu acel final fericit mult dorit de toti.

Capitolul I. Faceți cunoștință cu Anne Hoffburg și prietena ei

Castelul Hoffburg. Îl puteți găsii în sudul Austriei. Grădinile sale de trandafiri și narcise ii aduc anula peste 100.000 de vizitatori din toata lumea. Totuși, nu doar grădinile sunt renumite. Întregul castel este unic și păstrează aerul secolelor 16-17.  Sa începem cu intrarea. Scările de marmura întâmpina miile de vizitatori. Marmura este încă cea originala. Ușa din lemn masiv, decorata manual cu stema familiei și cu clanțe din ce-l mai bun bronz găsit pe atunci, protejează de hoți minunile din castel. Holul de la intrare este foarte mare, încăpând în el cam 10.00 de persoane odată. De-o parte și de alta a ușilor sunt busturi cu toți stăpânii casei, iar în spatele lor, un mic tablou cu familia fiecăruia. În strângă ușilor este un mic birou, acum este casa de bilete, care a aparținut ultimului conte de Hoffburg, contele Johann Hoffburg. Pentru a ajunge în camere de la etaj trebuie sa urcați scări de marmura alba, peste care se întinde un covor roșu. În dreapta scărilor este camera de muzică, o camera plina cu instrumente muzicale, care membrii familiei Hoffburg obișnuiau sa cânte când aveau timp liber. Vis-a-vis de camera de muzică este sala de dans, și aceasta destul de mare, făcută special pentru domnișoare. În strângă scărilor sunt 4 dormitoare. Fiecare dormitor aparține unui copil. Se obișnuia că în familiile nobile sa aibă 4 copii.  În fiecare dormitor este un pat simplu, cu o mică noptiera lângă pat. Peste tot prin camera sunt jucării, în unele de băieți, în altele de fete. Imediat după ultimul dormitor se mai fac niște scări de lemn, care urcă la al doilea etaj al clădirii. La acest etaj întâlnim dormitoarele părinților și al doici. Dacă dormitorul părinților are un pat dublu cu baldachin, un dulap impunător și doua noptiere cu veioze de citit pe ele, cel al doi este simplu, cu un pat simplu, o noptiera cu sertare lângă el și o măsurau oglinda lângă geam. În familiile nobile austriece, doică era că un membru al familiei, ea fiind responsabila de copii cât sunt părinții plecați. Revenind la parter, în spatele scărilor de marmura sunt camere servitorilor. Acestea, în număr destul de mare, nu au geamuri, doar un pătuț și o noptiera cu certare. De cele mai multe ori, servitorii erau țărani săraci, care veneau la castel că sa nu fie omorați de gărzi. La castel li se oferea un pat și o masa caldă, în schimbul muncii depuse. În dreapta holului cu camerele slugilor este ușa care da spre bucătărie. Aici maeștrii bucătari se întreceau în cele mai diverse și gustoase alimente. Livingul castelului este în partea opusa scărilor, în stânga ușii de la intrare, cum întri în castel. Canapeaua pe care stătea domnii, precum și fotoliile doamnelor și scăunele copiilor stau și acum, așteptând sa se mai așeze cineva pe ele. E trist cum totul parcă a fost dat uitării, și doar vizitatorii mai admira sutele de tablouri care împânzesc holurile largi cu candelabre de cristal, fără că cineva chiar sa știe despre acele persoane. De-a lungul anilor s-au pierdut informații despre membrii familiei Hoffburg, dar au rămas câteva fărâme, care nu oferă suficiente informații despre strămoși.
Pentru unii poate părea exagerat că cineva încă sa locuiască întra-un castel-muzeu, dar eu o fac. Numele meu este Anne Hoffburg și încă locuiesc în reședința familiei mele, chiar dacă nimeni nu-și da seama. Sunt o vampirică care are și puteri de vrăjitoare. Dacă știți putina istorie stat că Hoffburg au murit în secolul 17. Eu am scăpat, ascunzându-mă în turnul castelului. De atunci încă păzesc casa mea de hoți și oameni care vor s-o distrugă. Poate, dacă ați fost în vizita, m-ați văzut prin castel. Sunt bruneta și am parul foarte lung, cam pana la glezne. Ochii îmi sunt negrii, dar au și o tenta de roșu în ei. Port foarte des rochii, de orice culoare, desigur, asortate la momentul din zi și la starea mea de spirit. De fel sunt extrem de glumeața și plina de viată, deși rareori se poate citi asta pe chipul meu, nu că ar putea cineva sa își dea seama ce simte un vampir, dar ziceam și eu ipotetic. De cele mai multe ori pedepsesc turiștii care îmi murdăresc casa băgând frică în ei. Urăsc sa-mi strice cineva ce e al meu. Locuind singura sute de ani, am ajuns sa fiu puțin cam rece fata de sentimentele umane. Nu am mai simțit dragostea de când eram om. Oh, da, am fost transformata în vampir că sa nu mor și puterile de vrăjitoare... eh... poți obține multe din sânge, nu doar hrana. Pe când eram om simțeam foarte multe lucruri, acum abia dacă îmi mai pasa de iubire sau orice alt sentiment. Doar fericirea mi-a rămas, nu degeaba rad de leșin cu cea mai buna prietena a mea, Sylvia. Ea locuiește cu mine că sa-mi tina de urat. Nu știu ce m-as face fără ea. Mereu sperii oamenii neobrăzați cu ea, și-mi place s-o am drept companie.
Dacă mă întreabă cineva de povestea mea.. ei bine, fiind mezina nu prea știu ce sa povestesc de familie sau de predecesorii mei. Știu doar că primul conte de Hoffburg a avut 3 fiice și un fiu. Dar.. mai bine va spun povestea mea. Eu m-am născut în 1865, pe 8 septembrie. Eram a patra fata a tatălui meu, contele Johann Hoffburg. Știu că tata își dorea și un băiat, dar nu a fost sa fie. Cu toate că nu eram copilul dorit de el, m-a crescut și m-a iubit că pe celelalte trei surori ale mele: Elisabeta, Maria și Judit. Mama noastră, Patricia, a murit când eu aveam doar 5 anișori și am rămas în grija tatei și a doicii. Tata a refuzat sa se mărite iarăși, pentru că știa că nici-o femeie nu o poate înlocui pe mama. La doua zile după a 10 mea aniversare s-a întâmplat nenorocirea: castelul nostru a fost atacat de trupele regelui și tata a fost acuzat de trădare. Trebuia sa mor și eu, dar pe mine m-a dus repede doică în turn, unde nu putea întra nimeni, și așa am fost salvată. Auzeam cum afară surorile mele plângeau și implorau îndurare, dar nu le-au iertat, le-au omorât și pe ele. Doar eu am scăpat.  Când totul se liniștește cobor din turn și mai găsesc câteva slujitoare care scăpaseră de gărzi. Rămân alături de ele și mă îngrijesc pana fac 18 ani. Imediat după aniversarea mea, apare un soldat din garda regală. Credeam că nu voi fi recunoscută, din moment ce-au trecut 8 ani de când mi-au omorât familia, dar m-a recunoscut și m-a înjunghiat aproape de inimă. Spre norocul meu, un vampir mă ajută, dar devin și eu ca el. Ca să nu rămân singura îmi lasă câteva din slugile lui, sa mă ajute prin castel. Asta s-a întâmplat în 1881. De atunci sunt în castel și-l apăr de oamenii rai. De-a lungul anilor am acumulat ceva experiență la supt sânge, mai ales când am omorât o vrăjitoare în 1903. Când am mâncat coțohârla, i-am luat și puterile, devenind și eu vrăjitoare. La început m-am speriat, apoi am realizat că e mai bine așa, așa pot apară mai bine castelul. Când a izbucnit Primul Război Mondial, castelul a devenit refugiu pentru soldații râniți. Nu interveneam sa-i gonesc. Ei nu aveau nici-o vină că luptau. Cel puțin nu-mi furau din casa. Apoi am avut câțiva ani de liniște, pana au apărut naziștii. Pe ei nu i-am lăsat în casa mea. Erau puși pe furat și nu voiam să rămân fără ceva prețios din casă. În plus, conducătorul nazist îmi amintea de regele care mi-a omorât familia. Nu puteam să-l primesc în casa mea. Se poate spune că am scăpat cu mult noroc de războaie. Nu mi-a dispărut nimic din casa, nu a fost distrusă casa, sau grădina. În prezent, sunt așa-zisa fantomă a uneia din fiicele lui Johann. Îmi place sa sperii turiștii făcând pe fantoma. E amuzant sa-i vezi speriați și căutând sa fuga cât mai repede din castel.
Sa va spun acum despre amică mea, Sylvia. Ea e o vrăjitoare care are în ea un demon de foc. O știu de când am devenit vampir. Ii ador parul ala creț și lung cu care mă joc mereu, doar că s-o vad cum roșește că un rac. Ochii ei verzi pătrund că un smarald prin orice, pe românește, poate vedea prin orice, ceea ce e cam jenant când apare și-mi spune ce lenjerie port, deși nu fusese cu mine în camera când m-am schimbat. Dacă ii dai apa la moara, nu mai scapi de apropourile ei perverse sau de pofta ei nebuna de a speria vizitatorii. De asta o ador. Pentru că știe sa mă facă sa rad și știe că cum sa sperie. Așa, sa revenim. După cum cred că v-ați dat deja seama, Sylvia e cam perversa și pusa pe soții. Are niște obiceiuri cam ciudate, trebuie sa recunosc, dar se pot trece cu vederea. Dintre toate câte as putea enumera, unul singur e chiar hilar. De fiecare data când apar vizitatori noi, băieți, drăguți chiar, ea începe sa-mi bata apropouri și eu nu știu cum s-o fac sa tacă. Nu că m-ar deranja că mă provoacă sa mă uit după băieți, dar mie nu-mi place nici-unul. Ori sunt prea bădărănii și-mi murdăresc casa, ori prea eleganți și-ti vine sa-i toci mărunt-mărunțel. Așa, revenind la prietena mea, nu știu cum sa explic în cuvinte, dar țin extrem de mult la ea și nu as suporta s-o vad vreodată trista sau abătuta. Știu că și ea simte la fel, pentru că ne-am spus asta fata în fata. Se poate spune că legătura dintre noi e foarte mare, și chiar așa și este. Simțim când una e trista și facem orice sa fim amândouă vesele. Știu că e unic așa ceva, dar e totuși foarte special pentru noi doua.
Despre povestea Sylviei mi-as dorii sa știu mai multe. S-a născut în 1864, pe 21 octombrie. Este o vrăjitoare foarte buna, apare de clasa A, cea mai înalta clasa. Mama ei a fost vrăjitoare, iar tatăl un demon de foc. Drept urmare, ea are ambele gene, atâta de vrăjitoare, cât și de demon. Mi se pare super tare sa ai asemenea putere, pe care sa poți s-o și controlezi. Eu nu m-as descurcă. Așa, revenind la Sylvia. Ea a avut o copilărie ușoara, comparativ cu a mea. Părinții ei au protejat-o de orice rău, cât de mic. Neparticipând la războaie, nu are de unde sa știe cum e sa vezi mii de morți care-și dau viată pentru nimic. Noi ne-am întâlnit în 1975, de ziua ei. Venise că o floricică la castel și se pierduse prin grădina. Simțind că nu e om mă duc sa vorbesc cu ea și așa ajungem sa fim cele mai bune prietene. Am ajuns în scurt timp sa fim cele mai bune prietene și ea se muta cu mine în castel. Acum nu mă mai simțeam singura, cum eram pana acuma. Ne-am făcut repede un obicei sa speriam turiștii, mai ales după anii 2000, când numărul lor deja se triplase fata de pana atunci. Ne știm de 39 de ani, dar nu am renunța una la cealaltă niciodată. De 39 de ani împărțim casa și ne distram împreuna și cerem momente jenante pentru săracele fete ghid care vine cu turiștii străini. Spre norocul nostru, am învățat multe limbi de lungul anilor. Înțelegem tot ce spun fetele, de parcă nu e aceeași poveste mereu, doar că în alta limba. Sylvia are mania sa miște tablourile cu portretele membrilor familiei ele, eu doar fac că toate cele, sa para că sunt o fantoma. Suntem sărite de pe fix, știu. Asta  se întâmpla când stai atâția ani împreuna și te ajunge o plictiseala d-aia majora den mai știi ce sa faci sa nu mai fii plictisit. Draga mea amică nu-mi prea povestește despre ea, pentru simplul motiv că nu vrea sa mă plictisească cu povestea ei, așa că mai mereu, eu trec sa mă chinui sa ghicesc câte ceva despre ea, cum ar fi: la 16 ani se îndrăgostise de un muritor, care avea sa-i frângă inima, pentru că l-a văzut făcând amor lângă lac cu o alta fata. De asta mi-am dat seama privind- o cum ii venea sa ia la omor un tip care se dădea la doua surori, presupun. Sau că ei ii e frică sa își deschidă inima în fata unui băiat, tocmai pentru că asta ar însemna sa poată sa vorbească liber și așa mi-e și mie greu uneori s-o fac sa vorbească, mai ales când vine vorba de persoana ei. Atâta am reușit sa-mi dau seama în anii ăștia de când ne simt. Sper sa reușesc sa aflu mai multe despre ea...
Acum, că știți cine sunt și cu ce mă ocup, va aștept la castelul Hoffburg sa-l vizitați. Și sa nu va temeți, nu sug sânge de om.

Aceasta e primul capitol al controversatei mele povesti. Ca sa nu creez suspiciuni am sa postez mai jos castelul si personajele mai importante.

Castelul Hoffburg:

Anne Hofburg:

Sylvia Sztojanov:
Sus In jos
http://dreamland.forummagic.net
Casydy
Owner
Owner

Zodiac Zodiac : Balanta Zodiac chinezesc Zodiac chinezesc : Caine
Mesaje Mesaje : 29
Puncte Puncte : 74
Data nasterii Data nasterii : 21/10/1994
Varsta Varsta : 23
Localizare Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : Multeeee
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

MesajSubiect: Re: Castelul Surprizelor   Sam Sept 23, 2017 11:40 am

Ce pot sa zic de poveste? Imi place la nebunie si abia astept sa vedem ce se petrece mai departe.

Ultima editare efectuata de catre Casydy in Sam Sept 23, 2017 11:57 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://animeworldred.forumgratuit.ro
Anne
Adminstrator
Adminstrator

Zodiac Zodiac : Fecioara Zodiac chinezesc Zodiac chinezesc : Mistret
Mesaje Mesaje : 31
Puncte Puncte : 71
Data nasterii Data nasterii : 08/09/1995
Varsta Varsta : 22
Localizare Localizare : pe aici
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPC, RPG, anime
Stare de spirit Stare de spirit : depinde cum ma prndeti

MesajSubiect: Re: Castelul Surprizelor   Sam Sept 23, 2017 11:47 am

Stii deja nu stiu cate capitole....

Sus In jos
http://dreamland.forummagic.net
Casydy
Owner
Owner

Zodiac Zodiac : Balanta Zodiac chinezesc Zodiac chinezesc : Caine
Mesaje Mesaje : 29
Puncte Puncte : 74
Data nasterii Data nasterii : 21/10/1994
Varsta Varsta : 23
Localizare Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : Multeeee
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

MesajSubiect: Re: Castelul Surprizelor   Mier Sept 27, 2017 4:09 pm

Stiu! Dar mai lasa in pom de la cateva capitole incolo.

Sus In jos
http://animeworldred.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Castelul Surprizelor   

Sus In jos

Castelul Surprizelor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime World :: Fan Zone :: Fan-Fics :: Original-
Mergi direct la: